SEDGWICK.ORG presents:
A Sedgwick Genealogy: Descendants of Deacon Benjamin Sedgwick
page 46

Description First Page Previous Page Next Page Last Page
46
 
1945 and in Northwest Europe from March 1945 to June 1945; returned to Canada July 24, 1945; joined Canadian Army Pacific Force; discharged at Montreal September 24, 1945, as bombadier. Citations and medals include the Canadian Volunteer Service Medal; Italy Star; France and Germany Star; Defense of England Medal, 1939-1945 Star.

B15,217,24.
Colin Morgan Patch, 4th child of Marjorie Tracy (Morgan) Patch (B15,217,2) and Howard Henderson Patch, was born September 2, 1923, at Montreal. He took a two years' course at McGill University, leaving it to begin military service. He entered the Canadian Infantry Corps April 22, 1943, at Montreal and trained at Three Rivers, Province of Quebec, as second lieutenant; at Farnham, P.Q., first lieutenant; at St. Jena, P.Q., first lieutenant and at Sussex, N.B. In April, 1944, he landed in the United Kingdom on loan to the British Army, posted to the Fourth Battalion, King's Shropshire Light Infantry; landed in France D & 8; wounded in left foot, July 19, 1944; hospitalized in the United Kingdom; rejoined his regiment June 1, 1945, at Flensburg, Germany; returned to Canada September 10, 1945; volunteered for Canadian Army Pacific Force; discharged at Montreal October 29, 1945. Citations included the mention in dispatches; 1939-1945 star; France and Germany Star; Canadian Volunteer Service Medal and Clasp.

B15,217,3.
Henry William[s] Morgan, 3d child of Martha W. (Gold) Morgan (B15,217) and Colin D. Morgan, was born August 3, 1891, at Cream Hill, West Cornwall, Conn., and married at Montreal, Canada, June 18, 1921, Gertrude Mary Louise Walker, born May 19, 1884 at Montreal, daughter of James and Gertrude (Joslin) Walker. He joined the 73d Battalion, Royal Highlanders of Canada, Black Watch, in 1915, went overseas in March, 1916; saw service in France, Belgium and Germany; was Captain and Adjutant of his Battalion; promoted to Major in August, 1916; was awarded the Military Cross in 1917; cited for bravery in dispatches, 1918; promoted to the General Staff in 1918. He is a graduate of McGill University, B.A., 1913; president of Henry Morgan Company, Ltd. since 1941; director Realties Company, Ltd.; director of the Morgan Trust Company, Ltd.; vice president United Bond and Share Corporation; president of the Montreal Board of Trade, 1933; chairman of the executive committee of the

Home | Books